کتاب تخصص بد از باربد معصومی

نوشته باربد معصومی از انتشارات آبانگان ایرانیان

کتاب تخصص بد از باربد معصومی

ما در این کتاب می خواهیم درباره ی رمزارزها صحبت کنیم. اولین پرسشی که در ذهن ما شکل می گیرد این بد که رمزارز دقیقاً چیست؟ این کلمه درحدود دوازده سال پیش بر سر زبان ها افتاد. نمی‌دانم آیا داستان پیدایش بیت‌کوین را می‌دانید یا نه.

در سال 2008 فردی گمنام با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، در دنیای اینترنت و از طریق ایمیل، مقاله و یک‌سری کدهای منبع باز (open source) را با افراد خاصی به اشتراک گذاشت و گفت: «ایده‌ای به نام بیت‌کوین دارم که مانند پول نقد الکترونیکی بد و به نظر من این گونه می‌تواند کار کند و اگر مشتاقید به این شبکه‌ی همتا به همتا متصل شوید، می‌توانید این کدها را اجرا کنید.»

ما هویت این فرد را نمی دانیم و او پس از مدتی به‌کل از دنیای اینترنت ناپدید شد. اما رمزارز که می توان گفت ناکاموتو از اولین ایده‌پردازان آن بود، امروزه در اقتصاد جهانی میلیاردها دلار سهم دارد و چیزی را به وجود آورد که توجه بسیاری را جلب کرد و جرقه‌ای بر طراحی و به‌کارگیری ایده‌ها و راه‌حل‌هایی بسیار ناب برای ساختن دنیایی بهتر شد؛ برای مثال اکنون با رمزارز توانسته‌ایم تبادلات را برای همه‌ی مردم، حتی آنهایی که در کشورهای پیشرفته نیستند یا به حساب‌های بانکی دسترسی ندارند (همچون زنان افغان)، امکان‌پذیر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
اسکرول به بالا